«حیات در رگ های سرد» و «تنهاوش» در فنلاند به روی پرده می روند؛

فیلم های مستند «تنهاوش» و «حیات در رگ های سرد» محصول موسسه تصویر حیات وحش و به کارگردانی فتح اله امیری که به ترتیب به وضعیت زندگی یوز ایرانی در پارک ملی کویر و زندگی اسرار آمیز خزندگان غرب ایران می پردازند در بخش رقابتی جشنواره حیات وحش VAASA در فنلاند به نمایش در می آیند. فیلم «تنهاوش» که در سیمای مرکز سمنان تهیه شده است اولین تجربه بین المللی خود را تجربه می کند در حالی که فیلم مستند «حیات در رگ های سرد» توانسته علاوه بر حضور در جشنواره های کشورهایی همچون امریکا، ژاپن، آلمان و … جوایز بسیاری را از جشنواره های داخلی به دست بیاورد.

این جشنواره دوسالانه چهارده سال است که در غرب فنلاند فعالیت می کند و میزبان فیلم های علمی و حیات وحش از سراسر دنیاست. جشنواره VAASA در منطقه اسکاندیناوی در نوع خود منحصربفرد به شمار می رود.

این جشنواره از ۲۸ سپتامبر تا ۲ اکتبر ۲۰۱۶ (۵ تا ۱۱ مهر ۱۳۹۵) با حضور فیلم هایی از 54  کشور دنیا در فنلاند برگزار می شود.

در خلاصه فیلم تنهاوش آمده است:
یوزپلنگ آسیایی زیرگونه ای متفاوت از یوزپلنگ افریقایی است و چون به جز ایران در تمام آسیا منقرض گردیده، به یوز ایرانی معروف شده است به طوری که در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ فرد از این گونه ارزشمند باقیمانده که به شدت در خطر انقراض است.
از سال ۱۳۸۸ با تلاش پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی، انجمن یوزپلنگ ایرانی و انجمن طرح سرزمین، تحقیقاتی برای برآورد جمعیت یوز آسیایی در پارک ملی کویر -بزرگترین پارک ملی ایران- شکل گرفت اما با وجود تلاش فراوان و نصب تعداد زیادی دوربین تله ای، تنها یک یوز نر ثبت شد.
برای من به عنوان یک مستند ساز حیات وحش، این خبر خوشایند نبود، بنابراین تصمیم گرفتم تا با تمام توانم وجود تعداد بیشتری از یوز را در بزرگترین پارک ملی ایران اثبات کنم.
این جستجو شش سال در مساحتی به بزرگی کشور سوییس به طول انجامید و نتیجه ای شگفت انگیز به دست آمد.

اطلاعات بیشتر در مورد این فیلم ها در صفحه فیلم مستند «تنهاوش» و صفحه فیلم مستند «حیات در رگ های سرد»

off-vassa2