فیلم مستند «تنهاوش» همزمان در دو جشنواره اروپایی و یک جشنواره امریکایی

فیلم مستند «تنهاوش» ساخته فتح الله امیری و محصول موسسه تصویر حیات وحش در ادامه حضور بین المللی خود، همزمان در دو جشنواره اروپایی و یک جشنواره در امریکای شمالی به نمایش در می آید.

جشنواره حیات وحش VAASA در فنلاند و جشنواره فیلم طبیعت Matsalu در کشور استونی در قاره اروپا و جشنواره حفاظت حیات وحش نیویورک Wildlife Conservation Film Festival  سه جشنواره ای هستند که طی ماههای سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر ۱۳۹۵) در بخش مسابقه میزبان فیلم مستند تنهاوش خواهند بود.

تولید این فیلم که به داستان زندگی یوز آسیایی در بزرگترین پارک ملی ایران می پردازد، شش سال بطول انجامیده است.

در خلاصه فیلم آمده است:

یوزپلنگ آسیایی زیرگونه ای متفاوت از یوزپلنگ افریقایی است و چون به جز ایران در تمام آسیا منقرض گردیده، به یوز ایرانی معروف شده است به طوری که در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ فرد از این گونه ارزشمند باقیمانده که به شدت در خطر انقراض است.

از سال ۱۳۸۸ با تلاش پروژه بین المللی یوزپلنگ آسیایی، انجمن یوزپلنگ ایرانی و انجمن طرح سرزمین، تحقیقاتی برای برآورد جمعیت یوز آسیایی در پارک ملی کویر -بزرگترین پارک ملی ایران- شکل گرفت اما با وجود تلاش فراوان و نصب تعداد زیادی دوربین تله ای، تنها یک یوز نر ثبت شد.

برای من به عنوان یک مستند ساز حیات وحش، این خبر خوشایند نبود، بنابراین تصمیم گرفتم تا با تمام توانم وجود تعداد بیشتری از یوز را در بزرگترین پارک ملی ایران اثبات کنم.

این جستجو شش سال در مساحتی به بزرگی کشور سوییس به طول انجامید و نتیجه ای شگفت انگیز به دست آمد.

اطلاعات بیشتر در مورد این فیلم در صفحه فیلم مستند «تنهاوش»

IMG_0834

off-vassa2

Matsalu_laurels_print